مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
دکتر منصور هادیلو » همه چیز درباره عمل جراحی شکم

همه چیز درباره عمل جراحی شکم

بسیاری از افراد بعد از انجام تمرینات سخت شکم، باز هم به ایده آل ذهنی خود دست نمی یابند و در حالی که از ورزش کردن دلسرد شده اند به انجام جراحی های زیبایی روی می آورند. در واقع گاهی اوقات، مهم نیست که چقدر ورزش کنید و سبک زندگی سالمی داشته باشید، ممکن است باز هم نتوانید چربی های اضافی ناحیه شکم را کاهش دهید. در مواقعی که می خواهید چربی های شکم خود را از بین ببرید و به دنبال بهبود اندام، سفت شدن شکم یا ترمیم شکم پس از بارداری هستید، جراحی شکم ممکن است راه حل مناسبی برای شما باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

جراحی شکم چیست؟

افراد به دلایل گوناگون برای انجام جراحی شکم اقدام می کنند. آمار نشان می دهد که گرایش به این نوع جراحی  ها بیشتر توجه بانوان است تا مردان. دلیل این گرایش اهمیت بیشتر به تناسب اندام از جانت آن هاست. بانوان اغلب به دلیل زایمان های مکرر این گزینه را انتخاب خواهند کرد، این در حالی است که دلیل مردان برای این جراحی ها اغلب چاقی بیش از اندازه است. به هر تقدیر امروزه شاهد رشد درخواست جراحی های زیبایی اندام و چهره هستیم که جراحی زیبایی شکم نیز از جمله آن هاست. این نوع جراحی ها را در اصطلاح پزشکی جراحی ابدومینوپلاستی می گویند که در آن هدف جراح حذف پوست و چربی های اضافه فرد است. در ادامه با جراحی های مختلف ناحیه شکم بیشتر آشنا خواهید شد. در مورد لیفت باسن برزیلی بیشتر بدانید.

اولین اقدام قبل از جراحی های شکم

اولین گام برای هر نوع جراحی نواحی شکم و پهلو در خواست جلسه مشاوره از سمت بیمار جهت آگاهی یافتن از نوع جراحی متناسب با وضعیت خود و مکانیزم انجام آن است. بنابراین قبل از جراحی جراح موظف است با بررسی وضعیت سلامت عمومی بیمار او را در جریان پروسه جراحی قرار دهد و با بررسی تمامی ابعاد جراحی، بهترین نوع جراحی را به او پیشنهاد کند. این تصمیم گیری در سایه انجام برخی آزمایشات میسر خواهد شد. جراح ضمن تشریح چرایی انتخاب یک نوع جراحی معایب و مزایای این جراحی را برای بیمار توضیح خواهد داد.

جراحی شکم چه چیزی را اصلاح می کند؟

جراحی شکم، پوست شل و اضافی را از بین می برد و لیپوساکشن می تواند رسوبات چربی را از شکم پاک کند. همچنین عضلات ضعیف یا جدا شده شکم را ترمیم می کند. نتیجه یک کانتور شکمی صاف است.

قیمت جراحی شکم

آیا من کاندیدای عمل جراحی شکم هستم؟

دکتر منصور هادیلو در مورد اینکه جراحی شکم مناسب شماست یا خیر در  زمان ملاقات،  بحث خواهد کرد و ایده بهتری در مورد نیازهای خاص شما برای کانتورینگ بدن ارائه خواهد داد. سپس از این اطلاعات برای تعیین اینکه آیا شما برای جراحی شکم مناسب هستید یا خیر استفاده می نمایند.

 • به طور کلی، کاندیدای عمل جراحی شکم افرادی هستند که:
 • از سلامت جسمی، پزشکی و روانی خوبی برخوردار هستند
 • افرادی که غیرسیگاری هستند.
 • منع پزشکی برای جراحی نداشته باشند
 • برای باردار شدن برنامه ریزی نکند (بارداری های آینده می تواند نتایج جراحی شکم را معکوس کند)
 • خطرات و عوارض احتمالی را درک کند
 • اهداف مشخص و معقولی از جراحی داشته باشد

انواع جراحی های زیبایی شکم

هر یک از جراحی های زیبایی ناحیه شکم دارای روش و متود خاص خود است که به منظور مشخصی به بیمار توصیه می شود. ما در ادامه به بررسی چندیدن جراحی می پردازیم که عبارت اند از:

 • جراحی ابدومینوپلاستی
 • جراحی لیپوز
 • جراحی لیپوماتیک
 • جراحی های ترکیبی

جراحی ابدو مینوپلاستی

همانطور که به طور اجمالی در بالا بیان شد این جراحی با حذف مقادیر از چربی و برداشت پوست اضافی شکم ممکن می شود. جراحی آبدومینوپلاستی برای افرادی موثر خواهد بود که از افتادگی بیش از حد شکم رنج می برند. در این جراحی پوست شکم از ناحیه ناف تا نواحی که پوست افتادگی دارد، برداشته شده و با تعبیه ناحیه جدید برای ناف نواحی برش بسته می شود.

کوچک کردن شکم

جراحی لیپوز

این روش با تکنولوژی لیزر انجام می شود که در  رسته جراحی های شکم از جمله روش های نوین به شمار می آید. جراحی لیپوز با هدف حذف چربی ها انجام خواهد شد. جراح با ایجاد بی حسی، سوراخی را در ناحیه شکم ایجاد می کند، سپس یک میله ای که میکروکانولا نامیده می شود را به داخل شکم هدایت می کند. این میله به جهت اینکه به دستگا لیزر در خارج از بدن قرار دارد، متصلل است اشعه را برای شکستن چربی ها به داخل بدن می فرستد. قطر میله میکرو کانولا 1 تا 2 میلیمتر بوده که با حرکات رفت و برگشتی و متصاعد کردن اشعه موجب تخریب چربی ها خواهد شد. چربی های تخریب شده یا از طریق متابولیشم بدن دفع شده و یا با ساکشن خارج می شود.

جراحی لیپوماتیک

این جراحی نیز با ایجاد بی حسی موضعی و ایجاد سوراخ روی بدن فرد انجام می شود . در جراحی شکم به کمک لیپوماتیک نیز از لوله ای به نام کانولا استفاده می شود. این تکنیک به علت برخورداری دستگاه لیپوماتیک به سیستم هوشمند به عنوان جراحی کم خطر در ناحیه شکم شناخته می شود. این دستگاه با ورود به شکم چربی هاتی اضافی را با استفاده از حرکت های فیزیکی رفت و برگشتی شکسته و به وسیله دستگاه مکنده خود خارج می کند.

لیپوماتیک به علت داشتن سیستم هوشمند که در برخورد با بافت های عضلانی متوقف می شود به عنوان جراحی ایمن معرفی شده است. ای روش به همین علت با استقبال گسترده تری نسبت به جراحی لیپوساکشن رو به رو بوده است. ضمن برخورداری از این مزیت به علت استفاده مجدد از جربی ها برای نواحی فاقد چربی نیز به جراحی لیپوساکشن که در آن چربی ها سوزانده شده و غیر قابل استفاده خواهد شد، روش مطلوبتری به نظر م یرسد.

جراحی های ترکیبی

در جراحی های ترکیبی جراح با بررسی وضعیت بیمار که هم بر برداشتن پوست اضافی نیازمند باشد و هم به حذف چربی  ها می تواند جراحی ابدومینوپلاستی را با یکی دیگر از انواع جراحی های حذف چربی ترکیب کند.

عوارض جراحی های شکم

هرگونه جراحی در هر اندامی از بدن می تواند با عوارضی همراه باشد که اغلب آن ها طبیعی بوده و به عنوان عوارض طولانی مدت شناخته نمی شود، اما به وجود آمدن برخی عوارض می تواند ناشی از بی تجربه بودن جراح و عدم رعایت مراقبت های بعد جراحی باشد که متوجه خود بیمار است. از این رو مراجعه به بهترین جراح پلاستیک و رعایت توصیه های ضروری بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است. از عوارض احتمالی می توان موارد زیر را نام برد:

 • احساس خستگی
 • احساس درد ممتد و طولانی مدت
 • خونریزی
 • آمبولی
 • ابتلا به عفونت
 • تجمع مایعات در زیر پوست
 • عدم تقارن
 • نکروز پوستی
 • بی حسی در ناحیه شکم و یا پهلو

عمل جراحی شکم چگونه کار می کند؟

عمل جراحی شکم  با بستری انجام می شود. زمان انجام عمل به پیچیدگی جراحی بستگی دارد. جراحی شکم  شامل ایجاد یک برش در چین پوست پایین شکم از استخوان لگن تا درست بالای ناحیه شرمگاهی است. جای زخم معمولا زیر لباس زیر یا لباس شنا پنهان می شود.

دکتر منصور هادیلو دکتر پیکرتراشی و جراحی شکم از طریق برش، چربی و پوست اضافی را از بین می برد. او همچنین در صورت نیاز، عضلات ضعیف یا جدا شده شکم را سفت می کند تا هر گونه تغییر واریسیون غلاف راست روده را ترمیم کند. همچنین ممکن است برای تغییر موقعیت ناف، برشی در اطراف ناف لازم باشد. در نهایت برش‌ها با بخیه بسته می شوند.

دوران نقاهت جراحی شکم

روزهای اول پس از جراحی شکم سخت ترین روزها خواهد بود. زخم، تورم و کبودی بسیاری خواهید داشت. با این حال، این عوارض جانبی با گذشت زمان کاهش می یابد. دکتر هادیلو داروهای ضد درد خوراکی را تجویز می کند تا در صورت نیاز مصرف کنید. از شما انتظار می رود در اسرع وقت اقدام به پیاده روی کوتاه مدت برای افزایش گردش خون نمایید. پس از جراحی احتمالا شکم بندهایی برای ثابت نگه داشتن جایگاه شکم مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است که مو به مو دستور العمل های تجویزی پزشک را انجام دهید. زمانی که احساس راحتی کردید می توانید فعالیت سبک را از سر بگیرید (معمولاً 10 تا 20 روز پس از جراحی)، اما تقریباً شش هفته از ورزش شدید یا فعالیت های ورزشی خودداری کنید.

برای مرخصی از محل کار به چه مدت زمان نیاز دارم؟

باید ترتیبی بدهید که بعد از جراحی شکم حدود دو هفته از محل کار یا برنامه روزانه خود مرخصی بگیرید. پیاده روی سبک و وظایف خانه ترجیحا در چند روز اول انجام ندهید.

نتایج جراحی شکم چه زمانی قابل مشاهده است؟

برخی از نتایج  جراحی شکم بلافاصله قابل مشاهده است. با این حال، حدود 3 تا 5 ماه طول می کشد تا نتایج نهایی واقعی شوند، زیرا مدت زمانی طول می کشد تا بدن به طور کامل بهبود یابد و تورم باقی مانده بهبود یابد. جای زخم ممکن است در ابتدا کمی قرمز باشد اما رنگ آن به مرور زمان محو می شود.

بهتری متخصص جراحی شکم

هزینه عمل جراحی شکم چقدر است؟

بسته به پیچیدگی نیازهای آناتومیکی فرد و اهداف جراحی، هزینه‌های جراحی شکم از بیمار به بیمار دیگر کمی متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است نیاز به استفاده از لیپوساکشن در عمل جراحی شکم برخی از بیماران وجود داشته باشد. برخی دیگر ممکن است کاندیدای مناسبی برای روش اصلاح شکم باشند که نسبت به ابدومینوپلاستی سنتی رایج تر است. در هر صورت براورد هزینه دقیق جراحی شکم پس از معاینه دقیق توسط جراح پلاستیک مقدور می باشد.

واضح است که هر کدام از روش های جراحی شکم که بیان شد دارای هزینه مشخصی است . اما ارائه هزینه ای ثابت در هر مطب جراحی امری محال است، چراکه اینگونه جراحی ها بسته به این که جراح چه نوع تخصصی داشته باشد و فرد کدام بیمارستان جراحی را انجام دهد متفاوت خواهد بود.

از عوامل تاثیر گذار بر هزینه جراحی می توان موارد زیر را نام برد:

کلام آخر

جراحی شکم در مواردی که ورزش یا رژیم غذایی نمی تواند مشکل بزرگی شکم افراد را درمان نماید به کار گرفته می شود و راه حلی سریع با بازدهی سریع می باشد و در کوتاهترین زمان مشکل بزرگی شکم فرد را درمان می نماید.

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

مقالات مرتبط

بهترین سن برای عمل بینی

بهترین سن برای عمل بینی

انجام عمل بینی به ترجیحات شخصی و اهداف شما از انجام جراحی بینی بستگی دارد. برخی از بیماران تا زمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *