مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر منصور هادیلو » ماساژ بینی بعد از عمل و نحوه صحیح انجام آن

ماساژ بینی بعد از عمل و نحوه صحیح انجام آن

ماساژ دادن بعد از عمل جراحی زیبایی بینی از جمله کارهایی است  که باید به عنوان مراقبت بعد از عمل انجام داد. بینی بعد از عمل دچار تورم می شود. ورم در بینی های گوشتی بیشتر مشاهده می شود. ماساژ دادن موجب افزایش جریان خون در این ناحیه می شود.به این ترتیب تورم بینی تا حدود زیادی رفع خواهد شد. اما این ماساژ چگونه باید انجام شود؟ آیا خود فرد باید این کار را انجام دهد یا جراح بینی؟ اگر ماساژ بینی بعد از عمل به اشتباه انجام شود چه مشکلاتی به همراه دارد؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا بیشتر با موضوع ماساژ بینی عمل شده آشنا شویم.

مختصری در مورد عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty) یکی از عمل های رایج در ایران است که هر ساله بسیاری از افراد اقدام به انجام آن نزد بهترین جراحان زیبایی بینی ایران می کنند. این عمل به قدری در ایران رایج است که بسیاری از افراد از خارج از کشور نیز به عنوان توریست درمانی به ایران سفر می کنند تا زیر تیغ جراحان قرار بگیرند. نتیجه این جراحی، زیباتر شدن بینی و فرم ظاهری، تقارن و تناسب در چهره، تنفس بهتر و افزایش اعتماد به نفس در فرد است. علت انجام عمل بینی معمولاً وجود مشکلات زیر است:

 • تناسب نداشتن اندازه بینی با سایر اجزای صورت؛
 • قوز داشتن بینی؛
 • افتادگی نوک بینی به دلیل پوست ضخیم؛
 • انحراف بینی؛
 • کجی بینی؛
 • فرم نامناسب بینی.

تمامی مشکلات ظاهری و تنفسی بینی با مراجعه به بهترین جراح بینی تهران قابل درمان خواهد بود.

ماساژ بینی چه زمانی و چرا انجام می شود؟

بسیاری از افرادی که اقدام به جراحی بینی می کنند، این پرسش برایشان مطرح می شود که چه زمانی به ماساژ بینی بعد از عمل زیبایی نیاز داریم؟ در پاسخ باید گفت که در بعضی از موارد، به دلیل وجود ناهنجاری ها و نامتعارف بودن شکل بینی، جراح ناچار است تا استخوان را حین عمل بشکند و شکل بینی را به طور کامل تغییر دهد. این شکستن باعث می شود که بعد از عمل کبودی و البته ورم ایجاد شود. علاوه بر این، در بینی های گوشتی نیز میزان ورم بعد از عمل بسیار زیاد است. برای کاهش ورم بعد عمل راه های مختلفی مانند استفاده از کمپرس یخ و مصرف مایعات زیاد وجود دارد. یکی دیگر از راه های موثر در کاهش ورم و شکل گیری بهتر بینی ماساژ دادن آن به شیوه ای صحیح است.

فیلم ماساژ بینی بعد از عمل

جراح رینوپلاستی زمانی ماساژ را انجام خواهد داد که احساس کند برای فرم گیری نیاز به فشار بیشتر است. از طرفی، اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است در محل جراحی بافت ایجاد شود، ماساژ را توصیه می کند. ایجاد بافت جدید در محل زخم های جراحی باعث بدفرم شدن بینی بعد از عمل خواهد شد.

علت ماساژ بینی بعد از عمل چیست؟

از مهم ترین علل ماساژ بعد عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسریع در روند بهبودی
 • کاهش تورم
 • رفع برجستگی بینی
 • رفع غیر قرینگی و فرم دادن به بینی

نحوه ماساژ بینی بعد از عمل

روش صحیح ماساژ از اهمیت زیادی برخوردار است. حتماً از جراحتان بخواهید تا نحوه صحیح این کار را به شما آموزش دهد. معمولاً این کار توسط خود جراح و در جلسات معاینه انجام می شود. اما اگر وی احساس کند که نیاز به ماساژ بیشتری است و باید در منزل نیز این کار را انجام دهید، آموزش لازم به شما ارائه خواهد شد. ممکن است ابتدا هنگام ماساژ درد احساس کنید اما نگران نباشید زیرا بعد از چند دقیقه درد کمتری احساس خواهید کرد.

 • رو به آینه بایستید و دو انگشت شصت خود را به مدت 20 ثانیه بر روی بینی بگذارید و به آرامی فشار دهید.
 • پس از بیست ثانیه انگشت های شصت را روی تیغه به سمت بالا به آرامی حرکت دهید.

دقت کنید که هنگام ماساژ فشار بر روی نوک بینی نباشد. ماساژ بینی رو به پایین باعث شکل گیری بینی به سمت پایین و در نتیجه افتادگی نوک بینی خواهد شد. انگشتان باید با فشار یکسان و در تقارن با یکدیگر روی بینی قرار بگیرند. مراقب باشید که هنگام ماساژ بینی را به چپ و راست تکان ندهید. ماساژ بینی معمولاً بعد از 2 ماه و به تجویز پزشک قطع خواهد شد.

نکات مهم در مورد ماساژ دادن صحیح بینی

 • ماساژ بینی را دو هفته بعد از عمل و زمانی که  گچ بینی را برداشتید شروع کنید. این کار باید با تجویز پزشک و زیر نظر وی انجام شود.
 • بهترین زمان برای ماساژ بعد از حمام و قبل از چسب زدن بینی است.
 • ماساژ بینی می تواند بدون چسب یا با چسب انجام شود.
 • مدت زمان ماساژ بهتر است 10 دقیقه باشد و بیشتر از 15 دقیقه طول نکشد.
 • ماساژ می تواند دو تا سه بار در طول روز انجام شود.
 • فشار وارده در دو طرف بینی باید یکسان باشد تا بینی دچار کجی نشود.
 • می توانید تعداد دفعات انجام ماساژ را بیشتر و طول آن را کمتر کنید. روزی 20 بار و به مدت یک دقیقه این کار را انجام دهید.
 • هنگام ماساژ حرکت اضافی به سمت راست و چپ نکنید تا بتوانید فشار دستتان را به یک اندازه و به سمت گونه ها هدایت کنید.
 • خود سرانه اقدام به ماساژ بینی نکنید. بهتر است ابتدا پزشک جراح نحوه صحیح انجام آن را به شما آموزش دهد.
 • تمرین ماساژ بینی تا دو ماه قابل انجام است و برای قطع آن حتما با پزشک جراح خود مشورت کنید.

اگر پس از عمل بینی ماساژ را انجام ندهیم چه می شود؟

مهم ترین فایده ماساژ بعد از رینوپلاستی، مشارکت در سرعت بخشیدن به روند بهبودی و کاهش ورم است. اما با این حال ممکن است که برخی افراد به دلیل درد زیاد آن در ابتدای کار، ماساژ بینی را انجام ندهند که این امر مشکلاتی را در پی خواهد داشت. همان طور که گفتیم، بینی هایی که هنگام عمل شکسته شده اند و فرم گرفته اند، با ورم بیشتری مواجهند. اگر ماساژ انجام نشود، این ورم مدت طولانی تری باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر، ممکن است بافت های جدیدی در اسکارهای جراحی ایجاد شود. اگر ماساژ به درستی انجام نشود یا بیمار در انجام آن کوتاهی کند، این بافت ها باعث اختلال تنفسی خواهند شد.

عوارض ماساژ اشتباه بینی

در صورتی که ماساژ بینی به درستی انجام نشود، عوارض و دردهایی بر جا می گذارد که نتیجه ای معکوس در بهبود فرم بینی خواهد داشت. باید دقت داشته باشید که در صوت انجام اشتباه هر یک از مراحل، ممکن است باعث انحراف و فرم دهی نامناسب بینی خود شوید. علائم دیگری مانند سوزش، تورم و درد از دیگر عوارض ماساژ اشتباه بینی است.

در جلسات حضوری نحوه صحیح ماساژ بینی را از پزشک معالج خود یاد بگیرید.

نتیجه گیری

در این مطلب با طور کامل در مورد ماساژ بینی و نحوه صحیح انجام آن صحبت کردیم. فراموش نکنید که هر گونه اقدام بعد از عمل بینی باید با مشورت جراحتان صورت گیرد. اشتباه ماساژ دادن بینی بعد از عمل نتیجه جز بدفرم شدن و انحراف نخواهد داشت.

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

مقالات مرتبط

بهترین سن برای عمل بینی

بهترین سن برای عمل بینی

انجام عمل بینی به ترجیحات شخصی و اهداف شما از انجام جراحی بینی بستگی دارد. برخی از بیماران تا زمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من ۲۰ روز که عمل جراحی بی حسی کامل زیبایی بینی انجام دادم بینیم استخوانیه. هفته اول بعد عمل واس باز کردن بخیه هام به مطب مراجعه کردم دستیار پزشک به علت ورم زیاد بینیم مخصوصا سمت راست بینیم که غضروف خیلی متورم بود ماساژ مداوم رو ۲تا۳ ماه گفت که انجام بدم همچنین شستشو با سرم بینی و اینکه گفت وقتی ماساژ میدی در حدی باشه که درد بگیره من اینکارو الان ۲ هفته که انجام دادم نتیجه مثبتی هم داشته و ورمش خیلی خوابیده ولی بینیم یکم بزرگ شده و قوس بینی خیلی کم شده.
  حالا آیا نمیدونم شاید بخاطر ورم باشه نظر شما چیه؟

  پاسخ
  • با سلام مشکل شما به دلیل ورم بعد از جراحی هستش، لطفا کمی صبوری بفرمایید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *