مدت زمان مطالعه 17 دقیقه

لیفت صورت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه

لیفت صورت از جمله انواع روش های زیبایی و جوانسازی است که با هدف کاهش چین و چروک های پوست و بالابردن عضلات صورت انجام می شود.

مهم ترین روشی که برای لیفت صورت به کار گرفته می شود جراحی لیفت صورت است. در این روش با استفاده از انواع تکنیک های جراحی و همچنین با استفاده از نخ های بخیه استاندارد می توانند بسیاری از عارضه های منفی پوستی را برطرف کنند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به انواع مشکلات پوستی دچار شده اید و خود را نیازمند انجام این جراحی می دانید توصیه می شود که این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

لیفت صورت که در اصطلاح پزشکی با عنوان ریتیدکتومی نیز شناخته می شود، به بهبود علائم و نشانه های بالا رفتن سن بر روی صورت و گردن کمک می  کند. به مرور زمان و با بالا رفتن سن، پوست و بافت نرم صورت، خاصیت کشسانی و الاستیسیته خود را از دست می دهد و اثرات نیروی گرانش و جاذبه زمین نیز مشخص خواهد شد.

خطوط عمیق زیر پلک تحتانی و خطوط ما بین بینی و دهان که خط لبخند نام دارد، به مرور زمان ظاهر می شوند.

در واقع این گونه می توان گفت که جراحی لیفت صورت، به جوانسازی پوست صورت و گردن کمک می کند و باعث می شود شما ده تا پانزده سال جوان تر به نظر برسید.

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت جامع ترین روش برای درمان چین و چروک صورت و افتادگی ناشی از افزایش سن است. این جراحی در محدوده ای از صورت با حداقل تهاجم تا جراحی پیچیده تر و گسترده تر متفاوت است. لیفت صورت پوست اضافی را از بین می برد، بافت های زیرین و عضله را سفت می کند و پوست صورت و گردن را دوباره ترمیم می کند. این می تواند افتادگی میان سطح، خطوط پنجه کلاغی صورت، خطوط چانه و فک را اصلاح کند و اعتبار خود را برای جوان سازی صورت حفظ کند. لازم است بدانید هر ساله هزاران نفر تحت عمل جراحی لیفت صورت موفق قرار می گیرند و از نتایج آن راضی هستند.

چه موقع می توان لیفت صورت را در نظر گرفت؟


اگر احساس می کنید چهره شما روحیه جوانی و سطح انرژی شما را نشان نمی دهد
اگر تشخیص دهید که افتادگی صورت و پوست اضافی شما یک مانع اجتماعی یا شغلی است
اگر علائم پیری صورت را نشان می دهید اما هنوز مقداری خاصیت ارتجاعی پوست دارید
یک روز به آینه نگاه می کنید و می فهمید که زمان، گرانش، قرار گرفتن در معرض آفتاب و وراثت آسیب دیده است و شما دیگر بیش از این شبیه خودتان نیستید.

کشیدن پوست چه مزایای دارد؟
مزایا لیفت صورت

مزایای لیفت صورت

لیفت صورت می تواند بسیاری از مناطق صورت را در یک عمل جراحی بهبود بخشد
می تواند ده سال یا بیشتر دوام داشته باشد و باعث می شود ده تا پانزده سال جوان تر به نظر برسید
می تواند خط گردن و فک را دوباره بهتر از سایر روش ها انجام دهد

مهم ترین مزایایی که برای انجام لیفت صورت می توان برشمرد موارد زیر هستند:

 • روشی ایمن و بی خطر برای بهبود وضعیت پوست
 • کاهش چین و چروک های پوستی
 • رفع افتادگی و شلی پوست صورت
 • جوانتر شدن پوست صورت
 • از بین رفتن حالت اخمویی و خواب آلودگی صورت
 • افزای اعتماد به نفس زنان
 • افزایش جذابیت چهره
 • افزایش استحکام و سفت شدن پوست
 • بالا کشیدن پوست های افتاده
 • از بین رفتن افتادگی پوست در دور لب

چه کسانی کاندیدای مناسب این جراحی هستند؟

موارد زیر برخی از ویژگی های معمول صورت است که افراد کاندیدای مناسب این عمل را معرفی می کند.

آویزان شدن پوست در قسمت میانی و یا خط فک خود
چین های عمیقی که از بینی تا گوشه های دهان گسترش می یابد.
خطوطی که از هر گوشه دهان به پایین چانه کشیده می شوند.
چربی (حجم) صورت که افتاده یا جابه جا شده است.
آویزان شدن و از دست دادن تون عضلانی در قسمت پایین صورت و در نتیجه ایجاد غبغب و
چانه ای مضاعف، ناشی از شلی پوست و رسوبات چربی اضافی در زیر چانه و فک
پوست چروکیده و افتاده در گردن شما
اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید، نگرش مثبت و انتظارات واقع بینانه دارید، به احتمال زیاد نامزد خوبی برای این روش هستید.

علل بروز مشکلات پوستی

موارد زیر از مهم ترین عواملی هستند که زمینه ساز بروز انواع عارضه های پوستی می شوند مثل:

 • افزایش سن
 • کاهش هورمون های جوانی
 • ابتلا به انواع بیماری های پوستی یا سایر بیماری هایی که موجب سرعت بخشی به روند پیری پوست و بدن می شوند
 • عوامل ژنتیکی

چگونگی انجام این عمل

بیشتر تکنیک های لیفت صورت در نواحی تحتانی صورت مانند: خط فک و گونه تمرکز دارند. لیفت صورت می تواند بر روی میانه صورت یا پیشانی متمرکز شود. در برخی از تکنیک ها، بافت های عمیق صورت ممکن است دوباره جابه جا شده یا محکم شوند تا کانتور جوان تری را بازیابی کنند. در سایر تکنیک ها، برداشتن یا افزودن چربی یا سایر مواد پرکننده بافت نرم ممکن است برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم باشد. امروزه، بسیاری از تکنیک های مختلف با نتایج وجود دارد که می تواند به طور مداوم قابل اعتماد، ایمن و با دوام باشد. برش های شما به ناحیه صورت مورد نظر و میزان تغییر مورد نظر شما بستگی دارد.

پس از ایجاد برش ها، درجات مختلف که بسته به فرتوتگی پوست شما انجام می شود و لایه های عمیق صورت شما برداشته می شوند. زیرپا گذاشتن پوست صورت و گردن را از عضلات و بافت های عمیق پوست جدا می کند. این باعث آزاد یا شل شدن پوست صورت و گردن می شود، بنابراین در پایان روش می توان آن را جراحی کرد، مطمئن شوید که پوست صاف است.

سپس، جراح پوست را از شقیقه ها، گونه ها و گردن بلند کرده و بافت همبند زیرین را بلند کرده و تغییر مکان می دهد، چربی و پوست اضافی را از بین می برد. اگر این روش همراه با لیفتینگ گردن انجام شود، جراح عضلات گردن را بهم می کشد، آن ها را در خط میانی بهم می بخشد و یک عضله قوی از عضلات تشکیل می دهد که کل گردن و فک را پشتیبانی می کند. جراح شما ممکن است از طریق لیپوساکشن گردن و کرک نیز استفاده کند. برای افزایش حجم گونه یا چانه ممکن است کاشت صورت اضافه شود.

سرانجام، جراح شما پوست را از روی ساختار جدید ایجاد می کند و برش ها را با بخیه ها و یا گیره های کوچک فلزی می بندد. در صورت لزوم ممکن است لوله های زهکشی قرار داده شود. معمولاً از یک پانسمان و روکش دار استفاده می شود.

هدف جراح زیبایی پلاستیک و کل تیم جراحی این است که به شما کمک کنند تا به زیباترین و طبیعی ترین نتیجه برسید و تجربه جراحی خود را تا حد ممکن آسان و راحت کنید.

به طور کلی در این عمل با تکنیک های مختلفی که به کار می گیرند می توانند سلول های مرده پوستی را از بین ببرند و هم چنین بافت های زیرین پوستی را جهت کلاژن سازی و ساخت بافت جدید تحریک می کنند.

در نتیجه به مرور زمان عوامل زیبایی و جوان سازی پوست در بافت پوستی به تولید کلاژن می پردازند و پس از گذشت مدت زمانی شاهد بهبود وضعیت پوستی هستیم.

جراحی لیفت صورت می تواند به دو روش انجام شود:

 • لیفت صورت به روش سنتی. در این روش، برشی بر روی خط رویش موی شقیقه زده و تا اطراف گوش ها و زیر پوست سر ادامه پیدا می کند. این برش ها به گونه ای زده می شوند که هیچ گونه جای اسکاری بر جای نماند.

در ادامه، بافت شل شده پوست در ناحیه چانه، فک و گردن برداشته خواهد شد. علاوه بر این، امکان کشیده شدن عضلات زیرین به سمت بالا به منظور جوانسازی صورت نیز وجود دارد. بسته به نتایج دلخواه بیمار، می توان برش دیگری زیر چانه زده شود تا امکان لیفت و کشیده شدن پوست فراهم گردد.

 • لیفت صورت با برش های محدود. در این روش، برش های کوتاه تری در شقیقه، اطراف گوش و یا داخل پلک تحتانی و یا زیر پلک فوقانی زده خواهد شد.

پزشک با بررسی و معاینه پوست صورت و گردن بیمار، به این نتیجه می رسد که کدام روش مناسب تر می باشد.

اقدامات قبل از جراحی لیفت صورت

قبل از اقدام به انجام هر کاری، در ابتدا از بهترین جراح پلاستیک و لیفت صورت کمک بگیرید تا با تحربیات و دانش بالای وب به نتیجه مطلوب خود دست یابید.

سپس در طی اولین جلسه مشاوره از انتظارات بعد از عمل و هم چنین تمامی شرایط پزشکی خود صحبت کنید.

از 6 هفته قبل از انجام عمل مصرف هر گونه مواد مخدر، دخانیات، مشروبات الکلی را به حداقل برسانید.

در همان روز عمل ناشتا باشید، یعنی از 8-12 ساعت قبل چیزی میل نکنید.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

انجام برخی از اقدامات مراقبتی و رعایت برخی از نکات باعث می شود که روند بهبودی با سرعت بیشتری طی شود و کمترین عارضه برای افراد ایجاد شود. مهم ترین مراقبت های بعد از لیفت صورت موارد زیر هستند:

 • در هفته ابتدایی باید به طور کامل استراحت کنید. بنابراین از فردی بخواهید که نزد شما باشد تا تمامی کار های شما را انجام دهد تا نیازی نداشته باشید که از تخت خواب خود بلند شوید.
 • سیگار کشیدن و مصرف الکل به مدت دو هفته تا یکماه ممنوع است. زیرا که منجر به کاهش سرعت روند بهبودی در بخش های جراحی شده می شود.
 • نحوه خوابیدن باید به شکلی باشد که فشار زیادی به بخش های مختلف صورت وارد نشود. بنابراین به نحو طاق باز بخوابید و دو بالش را زیر سرتان قرار دهید. با این اقدام میزان خونریزی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
 • انجام فعالیت های پرفشار و سنگین مثل بلند کردن و جابجا کردن وسایل کاملاً ممنوع است. زیرا که وارد آمدن فشار به بخش های جراحی شده منجر به افزایش میزان خونریزی و کبودی و تورم می شود.
 • از مصرف غذاهایی که سفت هستند و نیازمند آن اند که به مقدار زیاد جویده شوند پرهیز کنید. زیرا که جویدن زیاد باعث افزایش فشار در بخش های مختلف عضلات صورت می شود. در نتیجه میزان خونریزی افزایش می یابد.
 • توصیه می شود که از در روز های ابتدایی از غذاهایی آبکی و پوره ای استفاده کنید. زیرا که کمترین فشار را به بخش های عضلات صورت وارد می کند.

دوره نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

بعد از اتمام جراحی، پانسمانی بر روی صورت قرار می گیرد تا از بخیه ها محافظت و از میزان تورم و کبودی کاسته شود. لوله ظریفی، هر گونه خون و مایعات اضافی زیر پوست را جمع آوری می کند، که البته روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد.

ممکن است بیمار بعد از جراحی کمی احساس درد داشته باشد، که مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک می تواند به تسکین درد کمک کند.

کبودی و تورم صورت نیز با استفاده از کمپرس یخ کمتر خواهد شد.

پانسمان نیز یک تا دو روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد.

توصیه می شود سر بالا نگه داشته شود و از خوابیدن بر روی صورت خودداری شود. در کل، انجام فعالیت های شدید بدنی مانند بلند کردن اجسام سنگین، برای مدت زمانی ممنوع خواهد بود.

تمامی بخیه ها پنج تا هفت روز بعد از جراحی، کشیده خواهند شد.

جراحی لیفت صورت، روش سرپایی است و نیازی به بستری بودن بیمار در بیمارستان نخواهد بود.

جراحی لیفت صورت به روش سنتی، دوره نقاهت طولانی تری را نسبت به روش کم تهاجمی به همراه دارد. اما با این حال، بیماران می توانند یک هفته بعد به محل کار خود برگردند و بعد از گذشت دو تا سه هفته، مشکلی در انجام کارهای خود نخواهند داشت.

سوالات متداول

یکی از مهم ترین بخش در هر مقاله ممکن است برای افرادی که سوالات بسیاری در ذهن شان ایجاد شده باشد، سوالات متداولی است که پر تکرار بوده و برای دسترسی و راحتی بیشتر مخاطبین عزیز در بخش مجزا قرار گرفته شده است. در این بخش سعی بر آن شده است تا حد توان به پرسش های ایجاد شده پاسخی در خور و مناسب ارائه شود.

خاتمه

در تمامی بخش هایی که در این مقاله آمد تمامی نکاتی که متقاضیان انجام لیفت صورت باید بدانند را آورده ایم. در نتیجه توصیه می شود که هرگز نسبت به آن ها بی تفاوت نباشید و تمامی آن ها را مد نظر قرار دهید.

در صورتی که علاقه مند هستید این اقدام را انجام دهید و تصمیم نهایی خود را گرفته اید توصیه می شود که روند جراحی را به دست بهترین متخصصین و جراحان در این زمینه بپسارید. زیرا که این روش زیبایی باید با تخصص و مهارت زیادی انجام شود تا مشکلی برای افراد ایجاد نگردد.

جراحی لیفت صورت نتایج ماندگاری را به همراه دارد و تورم و کبودی صورت بعد از گذشت چند ماه برطرف و نتایج اصلی جراحی مشخص خواهد شد. توصیه می شود بعد از جراحی، بیمار سبک زندگی سالمی داشته باشد و تا حد امکان از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کند تا بهترین نتایج حاصل شود.

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی لیفت شقیقه

جراحی لیفت شقیقه

افزایش سن، عوامل محیطی، فشارهای عصبی و استرس و ... همگی از دلایلی هستند که می توانند منجر به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *