مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه
دکتر منصور هادیلو » عمل لیفت سینه

عمل لیفت سینه

آیا می توان عمل لیفت سینه و پروتز سینه را همزمان انجام داد؟ هزینه جراحی لیفت سینه چقدر است؟ جراحی لیفت سینه به چه افرادی توصیه می شود ؟ آیا نتایج لیفت سینه ماندگار است ؟دکتر منصور هادیلو جراح پلاستیک در ادامه به بررسی پاسخ این سوالات می پردازد. سینه های آویزان و افتاده یکی از نگرانی های اکثر خانم ها می باشد. به طور کلی با کاهش وزن، افزایش سن، رژیم های غذایی سنگین، بارداری و شیردهی، سینه ظاهر زیبای خود را از دست می دهد و رو به شلی و افتادگی می رود که بسیار نارحت کننده است. خوشبختانه امروزه راهکار های مختلفی برای رسیدن به اندام ایده آل وجود دارد، پروتزسینه و لیفت سینه یکی از جراحی های بسیار پر طرفدار و شایع در بین بانوان است. پروتز سینه اغلب برای خانم هایی که بافت خوبی در سینه ها ندارند انتخاب می شود در مقابل از لیفت سینه برای فرم دهی بهتر سینه ها استفاده می شود. افرادی که به طور کلی از اندازه سینه های خود راضی هستند، اما سینه هایی با حالت افتاده دارند، می توانند عمل لیفت سینه را انجام دهند تا سینه های زیبایی تر و محکم تری به دست آورند.

لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه (ماستوپکسی) یک روش جراحی است که نوک پستان، آرئول (حلقه پوست تیره‌تر اطراف نوک پستان) و بافت اطراف را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که پستان در موقعیت بالاتری قرار گیرد. اگرچه لیفت سینه به طور قابل توجهی اندازه سینه ها را تغییر نمی دهد، اما می توان آن را همراه با بزرگ کردن سینه (بزرگ کردن) یا جراحی کوچک کردن سینه انجام داد.

لیفت سینه (ماستوپکسی) عملی است برای برداشتن پوست اضافی از سینه ها به منظور بهبود شکل آن.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیفت پستان هستند؟

تصمیم برای لیفت سینه یک تصمیم شخصی است، بنابراین مهم است که به دلایل خود برای در نظر گرفتن آن فکر کنید. زنانی که لیفت سینه انجام می دهند ممکن است برخی یا همه نگرانی های زیر را داشته باشند.

 • سینه‌هایشان افتادگی دارد، یا به این دلیل که سینه‌ها شکل و حجم خود را از دست داده‌اند یا به دلیل صاف‌تر یا بلندتر شدن سینه‌ها.
 • نوک سینه های آنها در زیر چین های سینه قرار دارد.
 • نوک سینه ها و آرئول آنها (حلقه های پوست تیره تر در اطراف هر نوک پستان) به سمت پایین هستند.
 • یکی از سینه هایشان پایین تر از دیگری می افتد.
 • لیفت سینه را می توان بر روی سینه ها با هر اندازه ای انجام داد. جراح پلاستیک در اولین قرار ملاقات با شما در مورد این امکان صحبت خواهد کرد تا بدانید چه انتظاری دارید.
 • در ارزیابی شما به عنوان کاندید جراحی سینه، پزشک اندازه و شکل سینه‌ها، کیفیت پوست و محل قرارگیری نوک سینه‌ها و … را به دقت بررسی می‌کند. اگر اضافه وزن دارید، جراح پلاستیک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که وزن خود را قبل از جراحی تثبیت کنید.

مزایای لیفت سینه

مهم ‌ترین مزیت لیفت سینه‌ زیبا شدن فرم سینه و جوان ‌تر شدن بافت آن می باشد. این موضوعی است که باعث افزایش اعتماد به نفس خانم ها میشود. با استفاده از لیفت سینه می ‌توان عوارضی که معمولا باعث شل شدگی و افتادگی سینه‌ها شده و آن‌ها را بد فرم و بد شکل می ‌کنند و براثر بارداری، شیردهی یا کاهش وزن شدید اتفاق می افتد را جبران نمود. با این روش می‌توان علاوه بر زیباسازی بافت و فرم سینه چین و چروک‌های پوست سینه را نیز برطرف کرد.

دلایل انجام لیفت سینه

لیفت سینه یک روش جراحی است که برای دستیابی به چندین هدف طراحی شده است:

 • سینه ها را به سمت بالا میبرد.
 • سینه را تغییر شکل دلخواه می دهید.
 • نوک سینه را تا مرکز سینه بالا می برد.
 • اندازه هاله را کاهش می دهد.
 • عدم تقارن سینه را برطرف می کند.
 • لیفت سینه ممکن است برای حفظ اندازه سینه شما انجام شود.
 • همچنین می تواند همراه با کاهش سایز یا افزایش سایز با استفاده از ایمپلنت سینه یا چربی انجام شود.

زمان مناسب انجام لیفت سینه

در حالی که لیفت سینه را می توان در هر سنی انجام داد، توصیه می شود که این عمل تنها زمانی انجام شود که رشد سینه متوقف شده باشد. زایمان و شیردهی می تواند تأثیر قابل توجهی بر اندازه و شکل سینه های شما داشته باشد. اگرچه برخی از زنان تصمیم می‌گیرند قبل از بچه دار شدن سینه‌های خود را لیفت یا کوچک کردن سینه‌ها انجام دهند، شما باید در مورد هرگونه برنامه شیردهی با جراح پلاستیک خود صحبت کنید. در مورد جراحی بینی گوشتی بیشتر بدانید.

بهترین جراح لیفت سینه

مراحل اولیه قبل از عمل لیفت سینه

 • قبل از اقدام به جراحی لازم است  بررسی های اولیه  از پستان ها صورت گیرد  که معمولا اینکار با کمک ماموگرافی و سونوگرافی انجام می شود.
 • باید یک هفته قبل از عمل، مصرف آسپرین و مشتقات آن متوقف شود. (مصرف دارویی که بطور دائم استفاده می کنید را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید)
 • اگر به مصرف دخانیات اعتیاد دارید، توصیه می شود قبل و بعد از عمل مدتی سیگار نکشید.
 • آرایش نکنید، لباس راحتی بپوشید و جواهرات خود را قبل از مراجعه به بیمارستان برای عمل در خانه بگذارید.
 • حدود یک ساعت قبل از عمل در بیمارستان حضور داشته باشید.

مشاوره قبل از عمل

در جلسه مشاوره قبل ازعمل لیفت سینه، بیمار در رابطه با شکایات خود از فرم سینه و انتظارات بعد از عمل با بهترین جراح پلاستیک صحبت می کند. در این جلسه ارزیابی های اولیه صورت می گیرد و در رابطه با اندازه، شکل سینه ها، وضعیت پوست، سن بیمار، محل جدید نوک سینه ها با بیمار صحبت می شود.

تکنیک های عمل لیفت سینه

جراحی سینه با تکنیک های مختلفی انجام می شود، بسته به وضعیت افراد ممکن است هر کدام از روش های جراحی انتخاب شود .

برش هایی که برای لیفت سینه استفاده می شود، انواع مختلف دارد. در روش سنتی بلند کردن سینه از 3 برش استفاده می شود: یکی در اطراف هاله، دومی به صورت عمودی از لبه پایین هاله به سمت چین زیر سینه و سومی در امتداد منحنی طبیعی چین سینه. جراح پلاستیک به شما اطلاع می دهد که کدام برش برای شما مناسب است.

پس از برداشتن پوست اضافی، نوک پستان و آرئول به موقعیت بالاتری منتقل می شوند. پوستی که قبل از جراحی بالای نوک پستان قرار داشت به سمت پایین کشیده می شود. این دو مانور با هم شکل جدیدی به سینه می دهند. همچنین ممکن است از لیپوساکشن برای بهبود کانتور زیر بازو استفاده شود. از آنجایی که نوک سینه ها و آرئول ها به بافت پستان متصل می شوند، احساس در این ناحیه در بیشتر مواقع حفظ می شود، اما گاهی اوقات بی حسی رخ می دهد.

بسته به اندازه پتوز در پستان ، ممکن است یک اسکار که به سختی قابل مشاهده در اشکال مختلف (نیمه ماه ، زخم دایره ای روی نوک پستان یا یک اسکار برش مستقیم 4 تا 5 سانتی متر از نوک پستان پایین بیاید) باقی بماند.

اگر می خواهید سینه های گرد کامل و زیبا داشته باشید، باید عمل لیفت سینه و پروتز سینه (پروتز سیلیکون) را با هم داشته باشید، اگر سینه های کوچکتر می خواهید، باید اقدامات کاهش بافت سینه را طی بالابر سینه را انجام دهید، بنابراین پتوز برداشته می شود. زخم ها در ابتدا قابل مشاهده هستند، اما به مرور زمان نامرئی می شوند.

نوع بیهوشی در جراحی لیفت سینه

برای عمل لیفت سینه از روش بیهوشی عمومی استفاده می شود.

اگر در طول عمل از پروتز سینه استفاده شود، ممکن است در حرکات بازو محدودیت داشته باشید. پانسمان پزشکی 2 روز بعد باز می شود و زخم کنترل می شود. بیمار باید به مدت 6 هفته سینه بند مخصوص استفاده کند. ممکن است تورم، بی حسی یا تغییر رنگ صورتی روی پوست ایجاد شود. آن ها در مدت زمان کوتاهی از بین می روند. بسته به کار خود می توانید در مدت 3-4 روز به فعالیت های خود بازگردید. به شما توصیه می شود به مدت 3 ماه از ورزش های سنگین خودداری کنید.جراحی لیفت سینه عملی است که به طور کلی نتایج خوب و دائمی را به همراه دارد، وضعیت روانی فرد و همسرتان را بازیابی می کند و آنها را بیش از هر زمان دیگری سرزنده می کند. در مورد فرق بینی گوشتی با استخوانی بیشتر بدانید.

مراقبت های بعد از لیفت سینه

بعد از عمل برش هایی که در زمان جراحی لیفت سینه ایجاد شده است، به وسیله بانداژ پوشانده می شود. شما باید پس از جراحی لیفت سینه تا زمان بهبودی کامل، به طور مداوم از بانداژهای منعطف، گن و یا سوتین های طبی استفاده نمایید. این کار از تکان خوردن سینه ها به نحوی جلوگیری می کند. همچنین ممکن است به منظور جمع آوری خون آبه های بعد از جراحی، لوله باریک و کوچکی در زیر سینه ها کار گذاشته شود.

بهبودی و عوارض احتمالی

معمولاً عوارض کمی برای جراحی لیفت سینه وجود دارد. با این حال، برخی از عوارض احتمالی شامل خونریزی، عفونت و واکنش به بیهوشی ممکن است اتفاق بیافتد. همچنین ممکن است سینه ها دقیقاً یکسان نباشند یا ارتفاع نوک پستان ممکن است بعد از جراحی متفاوت باشد. چند روز پس از جراحی شما می توانید به راحتی حرکت کنید. ممکن است به شما دستور داده شود که برای چند هفته از یک سوتین مخصوص استفاده کنید، تا زمانی که تورم و تغییر رنگ سینه شما کاهش یابد. برش ها در ابتدا قرمز بوده و به طور معمول تا چند ماه پس از جراحی به همین شکل باقی می مانند. پس از جراحی لیفت یا کوچک کردن سینه، معمولاً می توان در عرض 1 تا 2 هفته به فعالیت های غیر فیزیکی و روزانه بازگشت.

هزینه عمل لیفت سینه

هزینه لیفت سینه معمولا تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد زیرا جزئی از جراحی های زیبایی حساب می شود. توجه کنید  که برآورد نهایی هزینه لیفت سینه در طی جلسات مشاوره ای که با جراح فوق تخصص پلاستیک  داشته اید تعیین می شود. هزینه لیفت سینه می تواند متفاوت باشد و بسته به تجربه، نوع تکنیک به کار برده شده و موقعیت مکانی جراح پلاستیک، به میزان زیادی در تعیین هزینه لیفت پستان موثر می باشد. همچنین به عوامل زیر نیز بستگی دارد:

 • دستمزد جراح پلاستیک.
 • هزینه مواد بیهوشی.
 • دستمزد تیم بیهوشی.
 • هزینه تجهیزات در اتاق عمل .
 • هزینه آزمایشات پزشکی لازم.
 • هزینه کلینیکی که در آن لیفت سینه انجام می شود.
 • هزینه داروهایی که توسط جراح پلاستیک تجویز شوند.
 • عمل هایی که ممکن است به صورت جانبی به همراه لیفت پستان انجام گیرد.
 • در صورتیکه فرد بستری شود، هزینه آن به موارد بالا اضافه می شود.
عوارض لیفت سینه

کلام آخر

با کمک لیفت سینه می توان افتادگی سینه را که ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد را اصلاح کرد، این روش جراحی به شرط آنکه توسط جراح پلاستیک در تهران با تجربه انجام شود می تواند نتایج خوبی برای فرد داشته باشد. عمل لیفت سینه  علاوه بر اصلاح  اندام فرد به تقویت اعتماد به نفس بسیار کمک می کند.

سوالات متداول

در این بخش به مهم ترین سوالاتی که درباره این نوع جراحی زیبایی سینه تا کنون مطرح شده است می پردازیم:

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

مقالات مرتبط

ماموپلاستی

بزرگی سینه به دلیل اضافه وزن، بارداری، یائسگی و یا ژنتیک، یک عارضه ظاهری در افرادی است که از داشتن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *