مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر منصور هادیلو » دوره نقاهت جراحی بینی

دوره نقاهت جراحی بینی

رینوپلاستی یکی از رایج ترین عمل های جراحی پلاستیک در دنیا است و در سال گذشته در بین 6 عمل برتر قرار گرفت. این جراحی در کنار مزیت ها و جنبه زیبایی که ایجاد می کند، ممکن است به دلیل دوران نقاهت جراحی بینی منجر به نگرانی افراد شود. بسیاری از افراد در مورد دوره نقاهت جراحی بینی دچار نگرانی هستند و سوالات متعددی در این خصوص می پرسند. اگر شما هم مایل هستید که جراحی بینی انجام دهید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد دوره نقاهت جراحی بینی بدانید.

در حین جراحی بینی چه اتفاقی می افتد؟

روش جراحی بینی برای هر فردی منحصر به فرد است، زیرا نیازهای هر فرد متفاوت است و شکل و ایراد بینی های مختلف متفاوت است. بسته به فرد، جراحی بینی می تواند به صورت جراحی باز یا بسته انجام شود. جراحی بسته جایی است که جراح پلاستیک به صورت داخلی و از طریق سوراخ های بینی شما اقدام به جراحی می کند. همچنین جراحی باز نیز رایج است که در آن از طریق یک برش در پایه بینی جراح استخوان و غضروف را تنظیم می کند. در این جراحی شما تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید. این به این معنی است که در حین جراحی بینی، تا زمانی که جراح روی شما کار می کند، دردی احساس نخواهید کرد. نوع بیهوشی که دریافت می کنید به نیازها و روش خاص شما و همچنین به ترجیحات جراح شما بستگی دارد. اگر درخواست خاصی دارید، از قبل آن را با جراح خود در میان بگذارید.

بهترین جراح بینی در تهران

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

اگر یک عمل جراحی ساده باشد، جراحی بینی بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد، هرچند جراحی های پیچیده می تواند تا 4 ساعت طول بکشد. نوع بیهوشی شما نیز بر طول عمل تاثیر می گذارد. بیهوشی موضعی به معنای زمان کمتری است زیرا شما در حال حاضر بیدار هستید، در حالی که بیهوشی عمومی به این معنی است که هنگام بهوش آمدن شما باید شما را تحت نظر داشته باشند. جراح شما در طول مشاوره در مورد گزینه ها و مدت زمان با شما صحبت خواهد کرد. در مورد هزینه جراحی زیبایی پلک بیشتر بدانید.

عوارض رینوپلاستی

حالا، شما جراحی زیبایی بینی خود را انجام داده اید، و واقعاً درد زیادی نداشته است، که بسیار عالی بود. اما برخی از مواردی که در ادامه در مورد آنها صحبت می کنیم جز عوارض جراحی است که ممکن است اتفاق بیافتد.

تورم

اولین چیزی که هنگام شروع بهبودی متوجه خواهید شد این است که بینی شما بسیار متورم شده است. احتمالاً هنوز هم در آتل‌هایی که جراح شما در طول عمل استفاده کرده است، به علاوه بسته‌بندی‌های داخلی، پانسمان‌ها و تامپون ها وجود دارد.

آیا می‌دانید وقتی مریض هستید و سینوس‌هایتان مسدود می‌شوند، چه احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنید؟ یه جورایی حسش همینه دردناک نیست، اما ناراحت کننده است. همچنین احتمالاً احساس خواهید کرد که بینی شما بزرگ است. اتفاقاً اینطور نیست، اما تورم بینی و صورت شما را وادار می کند فکر کنید که چنین است. گچ و تامپون ها ممکن است تا حدود روزهای 5-7 بعد از عمل باقی بمانند.

بهترین راه برای مقابله با کبودی و تورم در ابتدا این است که برای جریان خون بهینه و به حداقل رساندن تورم و کبودی، دراز بکشید یا روی تخت بنشینید و بینی خود را بالاتر از سینه خود قرار دهید. در طول ریکاوری رینوپلاستی خود، تا 2 هفته پس از جراحی ورزش های سنگین انجام ندهید. کارهایی مانند وزنه برداری، شنا و دویدن غیرممکن است. اما می‌توانید پیاده‌روی سبک انجام دهید.

کبودی

در ابتدا باید بدانید، کبودی ضرری ندارد و خطرناک نیست. اما ممکن است تا حدودی هفته اول بد به نظر برسد، زیرا از بنفش تیره شروع می شود و شروع به محو شدن به سبز و سپس زرد می کند. مقدار کبودی و مدت زمان بهبود آن در افراد با نوع پوست مختلف متفاوت است و زمان آن متغیر می باشد. ممکن است در اثر جراحی کبودی روی بینی و اطراف چشم خود نیز مشاهده کنید. در 48 ساعت اول از یخ استفاده کنید تا کبودی و تورم به حداقل برسد. تغییر رنگ احتمالا بین 10 روز تا 2 هفته طول می کشد، اما به زودی از بین می رود و مثل اینکه هرگز اتفاق نیفتاده است.

حساسیت

بینی شما برای مدتی بسیار حساس خواهد بود. در مرحله بهبودی، احساس ناخوشایند دارید و ممکن است وسوسه شوید که بینی خود را لمس کنید، به آرامی ماساژ دهید یا فشار وارد کنید. در حالی که ممکن است از ناراحتی رنج ببرید، تماس با بینی فقط روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و زمان بهبودی شما را طولانی تر می کند.

مراقبت های پس از جراحی بینی

شامل موارد زیر است:

مراقبت از زخم

این یکی بسیار اساسی است: شما باید زخم خود را تمیز نگه دارید. یک راه عالی برای انجام این کار این است که یک کیو تیپ را در پراکسید هیدروژن آغشته کنید و آن را به آرامی روی خون پوسته‌دار بمالید تا دلمه‌ها حل شود. مطمئن شوید در مرحله بهبودی جراحی زیبایی بینی خود دچار عفونت نمی شوید و همچنین تا حد ممکن صورت و بینی شما احساس راحتی می کنند. این نوع تمیز کردن فقط تا 5 روز اول ضروری است. پس از آن، خونریزی باید متوقف شود تا دیگر نگران آن نباشید. در مورد بهترین جراح بینی مردان بیشتر بدانید.

البته، مراقبت از زخم چیزی است که با جراح خود در میان خواهید گذاشت. به دلیل پانسمان و بسته بندی نمی توانید دوش بگیرید و صورت خود را خیس کنید، بنابراین مطمئن شوید که تمام اطلاعات لازم برای تمیز و خشک نگه داشتن زخم ها را در اختیار دارید.

بار کردن گچ و برداشتن تامپون

5 تا 7 روز اول جراحی بینی شما، در گچ و با تامپون می باشد. هنگامی که از شر آنها خلاص شدید، باید اقدامات بیشتری برای کمک به روند بهبودی انجام دهید. توجه داشته باشید که 4 تا 6 هفته طول می کشد تا استخوان های بینی شما به طور محکم ترمیم شوند، بنابراین همچنان باید با احتیاط مواظب بینی خود باشید.

هزینه جراحی بینی

داخل بینی را چرب و مرطوب کنید

پوشش بینی یا مخاط بینی پس از جراحی باید بهبود یابد و برای انجام این کار نیاز به رطوبت دارد. ویتامین آ را همه جا همراه خود داشته باشید و حداقل 3 بار در روز از آن استفاده کنید.

بینی خود را باد نکنید

این امر به خودکنترلی زیادی نیاز دارد، اما در مرحله بهبودی بینی خود را باد نکنید. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که ضربه ملایم بینی بعد از 3 هفته اشکالی ندارد، اما تاکید بر کلمه “ملایم” است. اغلب به شما توصیه می شود که هیچ فشاری به طرفین بینی خود وارد نکنید.

سفر با هواپبما

اگر جراحی خود را دور از خانه انجام داده اید، جراح احتمالاً به شما توصیه می کند که بعد از 7 تا 10 روز می توانید به خانه با هواپیما باز گردید. تا در این زمان، آتل های داخلی و خارجی بینی و همچنین بسته بندی برداشته شده اند. تورم عمدتاً کاهش می یابد و تراوش یا چکیدن معمولاً در چند روز اول متوقف می شود. ویتامین آ خود را در پرواز همراه داشته باشید و از آن بیشتر استفاده کنید. حفره های بینی ممکن است در حین پرواز خشک شوند، بنابراین برای مقابله با آن و کاهش ناراحتی، آنها را با مقدار زیادی سرم نمکی مرطوب نگه دارید. خوب است بدانید که پرواز می تواند باعث تورم عمومی در بسیاری از افراد شود و این می تواند بینی شما را نیز شامل شود. در مورد جراحی زیبایی چانه بیشتر بدانید.

کلام آخر

پس از پایان دوره نقاهت جراحی که ورم بینی کاهش یافته و تقریبا فرم بینی مشخص شده است، در آینه نگاه می‌کنید و برای اولین بار، یک بینی جدید و بی‌نقص بدون هیچ اثری از کبودی زرد واضح، یا تورمی که فکر می‌کردید هرگز از بین نمی‌رود، می‌بینید. همیشه به یاد داشته باشید که مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه جراحی بینی حائز اهمیت هستند و در نتیجه نهایی جراحی تاثیر گذار می باشد.

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

مقالات مرتبط

بهترین سن برای عمل بینی

بهترین سن برای عمل بینی

انجام عمل بینی به ترجیحات شخصی و اهداف شما از انجام جراحی بینی بستگی دارد. برخی از بیماران تا زمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *