دکتر منصور هادیلو 4 جراحی زیبایی بینی 4 جراحی بینی و بررسی بیشتر این عمل
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

جراحی بینی و بررسی بیشتر این عمل

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

جراحی بینی یا همان راینوپلاستی (Rhinoplasty)، از جمله جراحی های حوزه پلاستیک است که با هدف تغییر شکل و فرم بینی انجام می شود. تمامی افرادی که از ظاهر و فرم بینی خود ناراضی هستند و یا از مشکلات ساختاری رنج می برند، می توانند از مزایای جراحی بینی بهره مند شوند.

جراحی بینی چیست و به چه دلیل انجام می شود؟

جراحی زیبایی بینی یکی از جراحی های زیبایی بسیار رایج در ایران است که طی آن شکل و ظاهر بینی تغییر می کند و نواقص آن برطرف می شود. هدف از جراحی بینی ممکن است، تغییر شکل بینی، بهبود در تنفس یا هردو باشد.
قسمت بالایی ساختار بینی استخوان و قسمت پایین آن غضروف می باشد. جراحی زیبایی بینی می تواند باعث تغییر استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد شود. با جراح خود درمورد اینکه آیا جراحی برای شما مناسب می باشد و شما می توانید چه چیزی را کسب کنید، مشورت نمایید.
هنگام برنامه ریزی برای عمل بینی ، جراح سایر ویژگی های صورت مانند، پوست، بینی و مواردی را که می خواهید تغییر دهید، را در نظر می گیرد.
جراحی زیبایی بینی به تغییر فرم و اندازه بینی و یا بهبود مشکلات ساختاری مانند مشکلات تنفسی می پردازد. در برخی موارد، بینی به دلیل وارد آمدن ضربه و شکستگی، مشکل ساختاری پیدا می کند و فرم غیر طبیعی می گیرد.

نمونه عمل زیبایی بینی و تغییرات قبل و بعد از آن
(نمونه عمل بینی دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران)

به همین خاطر، این گونه می توان گفت که عمل رینوپلاستی می تواند جنبه زیبایی و درمانی داشته باشد.

هدف از عمل بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی می تواند اندازه، شکل یا فرم بینی شما را تغییر دهد. ممکن است، جراحی به منظور ترمیم انحراف های ناشی از آسیب، اصلاح نقص مادرزادی یا بهبود برخی از مشکلات تنفسی انجام شود.

چه کسانی نیاز به جراحی زیبایی بینی دارند؟

بهترین زمان برای انجام رینوپلاستی، زمانی است که رشد استخوان بینی کامل شده باشد. افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند باید از لحاظ بدنی کاملا سالم باشند، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند و این که باید استعمال سیگار و دخانیات را چه قبل از عمل و چه بعد از آن، کنار بگذارند.

در کل، عمل زیبایی بینی می تواند مزایای زیر را برای بیماران به همراه داشته باشد:

 • برقراری توازن و تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت
 • کاهش پهنای نوک بینی
 • بهبود نمای ظاهری بینی، از جمله برداشت هر گونه قوز و یا رفع تورفتگی بینی
 • رفع افتادگی نوک بینی
 • تغییر زاویه بینی و لب
 • باریک و کوچک شدن سوراخ های بینی
 • رفع نامتقارن بودن سوراخ های بینی
رینوپلاستی گوشتی با مدل طبیعی

آیا با عمل بینی می تواند من را به نتایج دلخواهم برساند؟

امروزه رینوپلاستی به گونه ای انجام می شود که ظاهر طبیعی بینی حفظ و در عین حال، اندازه و فرم بینی نیز تغییر کند. نکته ای که بیماران باید  در نظر داشته باشند این است که ویژگی های ساختاری صورت هر فرد متفاوت است و این جراحی می تواند نتایج متفاوتی را برای هر بیمار همراه داشته باشد.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیماران باید قبل از تصمیم به انجام جراحی بینی، با انتخاب جراح پلاستیک ماهر و با تجربه در این زمینه، در جلسات مشاوره شرکت کنند تا تغییراتی که می خواهند در فرم بینی شان ایجاد شود را با پزشک در میان بگذارند.

در طول جلسات مشاوره، پزشک به بررسی بینی و سایر اجزای صورت می پردازد و متوجه مشکلات بینی و تغییرات مورد نیاز خواهد شد.

یکی از نکات مهم در خصوص موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی بینی این است که پزشک باید در جلسات مشاوره، به بررسی ساختار بینی و وضعیت استخوان ها و غضروف، پوست بینی و بافت های زیرین بینی  بپردازد.

بعد از انجام این قبیل معاینات، پزشک می تواند در خصوص نتایج جراحی با بیمار خود صحبت کند و متوجه شود که آیا انتظارات بیمار منطقی است یا خیر. اما در کل، جراحی زیبایی بینی به بهبود زیبایی ظاهر بینی کمک می کند.

نمونه جراحی بینی و تغییرات قبل و بعد از عمل
(نمونه جراحی بینی دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران)

روند جراحی بینی به چه صورت انجام می شود؟

جراحی بینی، روش سرپایی است که می تواند با بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود، که در هر دو حالت بیمار دردی را احساس نخواهد کرد.

جراحی بینی به دو روش انجام می شود:

 • تکنیک باز: که در این روش، برش کوچکی در عرض کولومولا، بافت ما بین سوراخ های بینی، زده می شود.
 • تکنیک بسته: که در این روش، برش ها داخل سوراخ های بینی زده خواهند شد.

در هر دو روش، ابتدا بافت نرم محافظ بینی برداشته می شود تا پزشک به استخوان ها و غضروف دسترسی پیدا کند و بتواند تغییرات لازم را انجام دهد. گاهی لازم است غضروف اضافی از نوک بینی برداشته شود. اما گاهی پیش می آید که بیمار غضروف کافی و یا مستحکمی نداشته باشد، که در چنین شرایطی، گرافت غضروف انجام می شود. به این صورت که غضروف از سایر نواحی مانند دنده ها و یا گوش گرفته و به بینی پیوند زده می شود.

در مواردی که انحراف تیغه میانی بینی وجود داشته باشد، تیغه صاف می شود تا وضعیت تنفس بیمار نیز بهبود پیدا کند.

در مرحله پایانی تمامی روش ها، برش ها بخیه زده خواهند شد.

کل پروسه جراحی بینی در حدود دو تا سه ساعت به طول خواهد انجامید.

در این ویدیو، می توانید روند جراحی بینی را به طور کامل مشاهده کنید:

عوارض جراحی بینی چیست؟

به طور کلی عمل بینی اگر توسط بهترین جراح بینی جراحی بینی انجام شود، هیچ گونه خطر و آسیبی نخواهد داشت. اما اگر جراح مهارت و تبحر کافی نداشته باشد، ممکن است مشکلات زیر به وجود بیاید:
• خون ریزی
• عفونت
• واکنش های شدید به بیهوشی
• مشکل تنفس از طریق بینی
• نامتعارف شدن ظاهر بینی
• امکان ادامه یافتن درد، کبودی یا تورم
• اسکار
• سوراخ در سیپتوم ( سوراخ شدن تیغه های بینی)
• نیاز به جراحی بیشتر
با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید مشورت کنید.

قبل از عمل بینی چه اقداماتی انجام می شود؟

مهم ترین اقدام قبل از جراحی بینی، انتخاب یک جراح خوب است که تسلط کامل بر جراحی داشته باشد و مشاوره لازم را به شما ارائه کند. بعد از انتخاب جراح، زمانی که برای مشاوره مراجعه می کنید، موارد زیر بررسی می شود:
سابقه بیماری: مهم ترین سوالی که پزشک از شما خواهد پرسید، در مورد انگیزه و هدف شما از جراحی می باشد. همچنین پزشک سوالاتی در مورد سابقه بیماری شما می پرسد؛ برای مثال در مورد انسداد بینی، سابقه جراحی، سابقه ابتلا به بیماری خاص و یا مصرف هر گونه دارویی از شما سوالاتی پرسیده خواهد شد. در مورد انتظاراتتان از جراحی با پزشکتان مشورت کنید. باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود مشورت کنید پزشک توضیح خواهد داد که جراحی زیبایی بینی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و چه نتیجه ای می تواند حاصل شود. طبیعی است که در مورد ظاهر خود کمی خودآگاه باشید، اما بسیار مهم است که در مورد خواسته ها و اهداف خود برای جراحی با جراح خود مشورت کنید.

معاینه فیزیکی: معاینه فیزیکی پزشک شامل معاینه کامل بینی است. پزشک ویژگی های صورت شما و نوع بینی را هم از داخل و هم خارج بررسی می کند. سپس برای اطمینان از وضعیت کلی بدن و عدم وجود مشکلی خاص، آزمایش خون و دیگر آزمایش ها تجویز می شود.
معاینه فیزیکی می تواند تعیین کند که چه تغییراتی باید اعمال شود.
عکس برداری از بینی: عکس برداری از بینی شما در مطب یا در مراکز عکسبرداری انجام می شود. پزشک شما در روز جراحی از زوایای مختلف بینی تان را بررسی می کند تا بر اساس نواقص موجود جراحی را انجام دهد. پزشک شما از این عکس ها برای ارزیابی قبل و بعد جراحی و به عنوان مرجع در حین جراحی و بررسی طولانی مدت استفاده خواهد کرد. از همه مهم تر، عکس ها اجازه مشورت در مورد هدف از جراحی را به ما می دهند.

در طول عمل بینی چه اتفاقی می افتد؟


جراحی بینی ممکن است با بی حسی موضعی همراه با آرام بخش یا با بیهوشی عمومی انجام شود این موضوع بستگی به نظر جراح دارد. اکثر متخصصان خوب جراحی بینی برای راحتی بیشتر بیمار و افزایش قدرت عملکرد خود، این جراحی را با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می دهند.

سپس جراح با روش باز یا بسته اقدام به ایجاد تغییرات روی ساختمان بینی می کند. در روش باز جراح با ایجاد برشی روی ناحیه کلوملا، پوست بینی را از روی ساختمان بینی جدا می کند و شروع به اعمال تغییرات می کند. این روش به دلیل این که میدان دید وسیعی برای جراح ایجاد می کند، بهترین روش جراحی بینی محسوب می شود. اگر جراح در کار خود ظرافت داشته باشد، هیچ گونه جای بخیه باقی نخواهد ماند. در روش بسته تغییرات بدون ایجاد برش و از راه سوراخ های بینی اعمال می شوند. این روش با وجودی که هیچ گونه جای زخمی بعد از عمل باقی نمی گذارد اما به دلیل این بسته بودن دید جراح، نمی توان تغییرات دقیقی روی بینی اعمال کرد و با خطا همراه است.

جراح بعد از ایجاد تغییرات و رفع نواقص، بینی را بخیه می زند و با قرار دادن تامپون و گچ (اسپلینت)به کار خود پایان می دهد. بخیه ها عموماً از نوع جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند.

نمونه جراحی بینی آقایان دکتر هادیلو
نمونه جراحی بینی استخوانی دکتر هادیلو

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی رعایت نکات زیر به بهبود هر چه زودتر شما کمک خواهد کرد:

 • بسیاری از بیماران از التهاب و کبودی اطراف چشم ها و بینی شکایت می کنند، که کاملا طبیعی بوده و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد. استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند. این تورم ممکن است کمی نفس کشیدن را برای بیمار سخت کند.
 • در صورتی که تحمل درد برای بیمار سخت باشد، می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند.
 • فین کردن بعد از عمل بینی ممنوع است.
 • عطسه بعد از جراحی بینی نباید از راه بینی انجام شود. کمی دهان را باز کنید و به آرامی عطسه کنید تا فشاری به بینی وارد نشود.
 • انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش کردن، حداقل به مدت یک ماه ممنوع است. این قبیل فعالیت ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • بعد از جراحی، سر باید تا حد امکان بالا نگه داشته شود. حتی توصیه می شود هنگام خواب، یک یا دو بالشت زیر سر قرار داده شود. این کار از شدت تورم بینی نیز کم خواهد کرد.
 • غذاهای نرم و آبکی میل کنید و از گاز زدن مواد غذایی سخت خودداری کنید.
 • با دهان باز و بلند نخندید. این کار به عضلات صورت و بینی فشار وارد می کند.
 • استفاده از عینک، چه طبی و چه آفتابی، به مدت حداقل یک ماه ممنوع است. توجه داشته باشید که بعد از جراحی نباید هیچ گونه فشاری به بینی وارد شود.
 • بسیاری از بیماران، دو تا سه هفته بعد از جراحی قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهند بود.
 • بینی شما ممکن است به دلیل تورم و یا وجود اسپیلینت در داخل بینی دچار گرفتگی شود. نگران نشوید. بعد از باز کردن تامپون و گچ این مشکل برطرف خواهد شد.
 • پس از جراحی و در زمان برداشتن پانسمان علائمی از قبیل خونریزی جزئی و تخلیه مخاط و خون قدیمی شایع است که کاملاً طبیعی است.
 • از فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و تند راه رفتن تا بهبودی کامل پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات مصرف کنید زیرا ممکن است دچار یبوست شوید.
 • از مسواک بسیار نرم استفاده کنید و به آرامی دندان ها را بشویید.
 • لباس های جلو باز استفاده کنید تا پوشیدن و در آوردن آن آسان تر باشد.
 • از غذاهای پر نمک استفاده نکنید زیرا نمک باعث ورم بیشتر بینی می شود.

در پایان این که:

جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی هایی است که نتایج بسیار موفقی را به همراه دارد و به برقراری توازن میان بینی و  سایر اجزای صورت و هم چنین بهبود وضعیت تنفس کمک می کند. بیماران باید در طول سپری شدن دوره نقاهت، تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت  کنند تا هر چه سریع تر به نتایج دلخواه خود برسند.

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

بسیاری از افراد برای کسب اعتماد بنفس و رضایت از شکل ظاهری بینی خود، جهت انجام اقدامات تهاجمی و غیر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *