مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر منصور هادیلو » با تفاوت عمل لیفت سینه و پروتز سینه آشنا شویم

با تفاوت عمل لیفت سینه و پروتز سینه آشنا شویم

اگر شما هم یکی از طرفداران جراحی پلاستیک و زیبایی باشید و تصمیم داشته باشید که فرم سینه خود را زیباتر کنید، احتمالاً با دو اصطلاح لیفت سینه و پروتز سینه آشنا هستید. اما آیا با تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه آشنایی دارد؟ کدام یک از این دو عمل برای شما مناسب است؟ لیفت سینه زیبایی بیشتر ایجاد می کند یا پروتز سینه؟ آیا عمل همزمان لیفت سینه و پروتز سینه امکان پذیر است؟ اگر شما هم دوست دارید که با تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه آشنا شوید، با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این دو عمل جراحی بپردازیم.

آشنایی با عمل پروتز سینه و لیفت سینه

برای این که با تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه آشنا شویم، قبل از هر چیز به سراغ تعریف این دو عمل سینه می رویم.

جراحی پروتز سینه چیست؟

جراحی پروتز سینه یکی از انواع جراحی های زیبایی سینه است که در آن فوق تخصص جراحی پلاستیک با قرار دادن پروتزهای اغلب سیلیکونی در داخل بافت سینه، سینه ها را بزرگ تر و خوش فرم تر می کند. این جراحی باعث افزایش سایز سینه، بازسازی بافت پستان و بازگرداندن شکل طبیعی آن ها و بازیابی تقارن سینه ها می شود. جراحی پروتز سینه با عنوان جراحی بزرگ کردن سینه هم شناخته می شود.

جراحی پروتز سینه

پس به طور کلی می توان گفت که هدف از انجام عمل پروتز سینه، داشتن سینه هایی بزرگ تر و خوش فرم تر است. خانم هایی که به دلایلی از جمله بارداری، شیردهی، تغییر وزن و افزایش سن دچار افتادگی سینه شده اند و حجم سینه های آن ها کاهش یافته، می توانند برای افزایش حجم از جراحی پروتز سینه استفاده کنند.

جراحی لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه که به نام عمل ماستوپکسی هم شناخته می شود هم یک عمل جراحی زیبایی سینه است که در آن جراح پلاستیک با خارج کردن بافت ها و پوست های اضافه و شل سینه، آن ها را بالا می کشد و سفت می کند. این جراحی باعث افزایش سایز سینه نمی شود و گاهی با کاهش سایز نیز همراه است زیرا بافت های اضافه در سینه های بزرگ بیرون آورده می شوند. نتیجه این جراحی، داشتن سینه های خوش فرم تر و سفت تر است. همچنین نوک سینه ها نیز که با افتادگی سینه، به سمت پایین متمایل شده اند، در جای اصلی خود قرار می گیرند.

نتایج جراحی لیفت سینه

علت انجام جراحی پروتز سینه و لیفت سینه

علاوه بر تعاریف متفاوت این دو جراحی، علت انجام آن ها نیز با هم متفاوت است که در ادامه به آن می پردازیم.

علت انجام عمل پروتز سینه

همان طور که گفتیم، جراحی پروتز سینه بیشتر با هدف افزایش سایز سینه ها انجام می شود. افرادی که به طور ژنتیکی سینه های کوچکی دارند و همچنین افرادی که به دلیل بارداری، شیردهی، کاهش وزن و افزایش سن حجم سینه هایشان کاهش یافته می توانند از عمل پروتز سینه استفاده کنند. خانم هایی که از اندازه سینه خود رضایت ندارند و حجم کم سینه ها باعث شده تا اعتماد به نفسشان را از دست بدهند، با انجام جراحی پروتز سینه می توانند به سایز سینه دلخواه خود دست یابند. علاوه بر این، در برخی از خانم ها اندازه یکی از سینه ها کوچک تر از دیگری است؛ این افراد نیز برای ایجاد تقارن در سینه ها برای انجام پروتز سینه اقدام می کنند.

همچنین در مواردی که سرطان سینه به بخشی از سینه آسیب زده باشد و بافت سینه از بین رفته باشد، با نظر پزشک امکان ترمیم سینه با قرار دادن پروتز وجود دارد.

علت انجام عمل لیفت سینه

جراحی لیفت سینه همان طور که از نام آن مشخص است، با هدف بالا کشیدن سینه انجام می شود. افرادی که به دلیل افزایش سن، کاهش وزن، شیردهی و بارداری بافت سینه هایشان تغییر کرده و شل و افتاده شده است، از عمل لیفت سینه استفاده می کنند تا با حذف بافت اضافه و پوست های افتاده، سینه هایشان سفت و خوش فرم شود. برخی از زنان علاوه بر افتادگی، با مشکل بزرگ بودن سینه ها هم مواجهند که در این صورت جراح ضمن بالا کشیدن سینه، اقدام به کوچک کردن آن ها نیز می کند.

جراحی لیفت سینه با سفت کردن و خوش فرم کردن سینه ها باعث افزایش اعتماد به نفس در زنانی می شود که به دلایل مختلف دچار افتادگی سینه شده اند.

نحوه انجام جراحی پروتز سینه و لیفت سینه

علاوه بر تعریف و علت انجام، تفاوت جراحی پروتز سینه و لیفت سینه در نحوه انجام عمل نیز هست.

نحوه انجام جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه در مراحل زیر انجام می شود:

  1. در مرحله اول، بهترین جراح پروتز سینه برای حفظ آرامش بیمار و راحتی بیشتر در انجام عمل، بیمار را با داروی بیهوشی یا تزریق داخل وریدی در حالتی قرار می دهد که متوجه روند جراحی نشود.
  2. مرحله دوم، مرحله ایجاد برش است. برش ها باید در یکی از سه قسمت دور هاله قهوه ای سینه، چین های زیر سینه یا در قسمت زیربغل  ایجاد شوند. انتخاب محل برش بستگی به نوع پروتز و آناتومی بیمار دارد و باید به گونه ای انتخاب شود که جای جراحی بعداً مشخص نباشد.
  3. در مرحله سوم، جراح پروتزهای مناسب را از طریق برش ایجاد شده زیر عضلات ماهیچه سینه یا پشت بافت سینه قرار می دهد.
  4. بعد از قرار دادن پروتزها، محل برش با ظرافت و دقت بخیه زده می شود.

نتایج جراحی پروتز سینه بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده است. این عمل، باید دقیق و ظریف انجام شود تا ضمن خوش فرم شدن سینه ها، جای جراحی نیز باقی نماند. به همین دلیل توصیه می شود که این جراحی نزد بهترین جراح پروتز سینه تهران انجام شود.

محل قرارگیری پروتز سینه

نحوه انجام جراحی لیفت سینه

عمل لیفت سینه طی مراحل زیر و توسط بهترین جراح لیفت سینه انجام می شود:

  1. مرحله اول این جراحی نیز قرار دادن بیمار در وضعیت بیهوشی یا بی حسی موضعی است. با توجه به وضعیت بیمار، یکی از این دو روش برای ایجاد آرامش در بیمار و راحتی انجام عمل انتخاب می شود.
  2. مرحله دوم لیفت سینه باید برش های مناسب ایجاد شوند. با توجه به میزان افتادگی سینه و وضعیت آن ها، سه نوع الگوی برش وجود دارد: برش در اطراف هاله سینه (لیفتینگ هلالی)، برش در ناحیه اطراف هاله سینه و خط عمود زیر هاله سینه که تا زیر سینه کشیده می شود (لیفتینگ گرد)، برش در اطراف هاله سینه و خط عمود زیر هاله سینه و همچنین برشی افقی زیر خط عمود که حالت T شکل به خود می گیرد (لیفتینگ لنگری).
  3. بعد از ایجاد برش، جراح شروع به شکل دادن به سینه ها و اصلاح فرم آن ها می کند. بافت داخلی سینه به سمت بالا کشیده می شود و به این ترتیب فرم سینه بهبود می یابد و بافت آن مستحکم تر می شود. بعد از تغییر بافت سینه، هاله سینه در جای خود قرار داده می شود و اگر نیاز باشد اندازه آن بزرگتر یا کوچک تر می شود. بعد از تغییرات، پوست اضافه سینه جدا می شود.
  4. بعد از قرار گرفتن سینه ها در جای مناسب و خارج کردن پوست اضافه آن ها، محل برش باید با ظرافت و به صورت دقیق بخیه زده شوند.
نحوه انجام لیفت سینه

نحوه برش ها و بخیه ها در این جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر جراح با ظرافت و دقت این کار را انجام ندهد، اسکار ناشی از جراحی روی سینه باقی می ماند. به همین دلیل توصیه می شود که این جراحی نزد بهترین جراح لیفت سینه تهران انجام شود.

تفاوت مهم جراحی لیفت سینه با پروتز سینه

همان طور که ملاحظه کردید، در جراحی پروتز سینه (جراحی افزایش سایز سینه) پزشک باید از یک پروتز (از جنس سالین یا سیلیکون) در ناحیه سینه استفاده کند تا حجم سینه بیشتر شود. اما در جراحی لیفت سینه هیچ عامل خارجی وارد بافت سینه نمی شود بلکه تغییرات روی بافت پستان و پوست اضافه آن انجام می شود.

هدف از جراحی پروتز، بزرگ کردن سینه، متقارن کردن آن و ایجاد تقارن است؛ در حالی که در لیفت سینه هدف اصلی بالا کشیدن سینه و رفع شلی و افتادگی بافت آن است. لیفت سینه، هیچ تغییر در سایز سینه ایجاد نمی کند و نمی تواند فرم گرد در سینه ها ایجاد کند؛ اما پروتز سینه به منظور پُرتر نشان دادن سینه است.

امکان عمل همزمان لیفت سینه و پروتز سینه وجود دارد؟

همان طور که گفتیم، لیفت سینه باعث افزایش سایز سینه ها نمی شود. در صورتی که فرد بخواهد علاوه بر بالا کشیدن سینه ها و رفع افتادگی آن ها، سایز سینه ها را نیز افزایش دهد، می تواند همزمان عمل پروتز سینه و لیفت را انجام دهد و مشکلی وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل در مورد تفاوت عمل لیفت سینه و پروتز سینه صحبت کردیم و دریافتیم که عمل پروتز سینه با هدف افزایش سایز و بزرگ کردن سینه ها انجام می شود؛ در حالی که هدف از عمل لیفت سینه بالا کشیدن سینه های افتاده و رفع شلی بافت سینه ها است. اگر شما هم از اندازه و فرم سینه های خود رضایت ندارید، حتماً با مراجعه به بهترین جراح سینه تهران و یک متخصص خوب جراحی پلاستیک، برای انجام جراحی زیبایی سینه اقدام نمایید.

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو

دکتر منصور هادیلو، فوق تخصص جراحى پلاستيک و زيبايى و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايی، متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. دکتر هادیلو پس از اخذ مدرک متوسطه از دبیرستان کمال تهران، در دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و دوره پزشک عمومی را در این دانشگاه گذراند. سپس موفق به کسب تخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. دکتر هادیلو مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه اصفهان کسب نمود.

مقالات مرتبط

عمل لیفت سینه

عمل لیفت سینه

آیا می توان عمل لیفت سینه و پروتز سینه را همزمان انجام داد؟ هزینه جراحی لیفت سینه چقدر است؟ جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *